Velikonoční plavba aneb vůně dálek a středomořských bylinek

 

O své zážitky se s námi podělila Jana Šorfová – účastnice letošní velikonoční plavby.

Vážení a milí příznivci plachtění,

Ráda bych se s vámi podělila o báječné zážitky z naší letošní velikonoční plavby po Jadranu. Vyplouvali jsme z mariny v Trogiru a během velikonočních svátků jsme stihli pod vedením zkušeného kapitána Honzy Husáka navštívit krásné zátoky a vesničky a města na ostrovech Šolta a Brač. První dva dny pořádně foukalo, a tak jsme si užili i správné vlnobití. Nakonec se počasí umoudřilo a bylo nádherně – například kolem jižní části Šolty jsme plachtili 5 hodin a nechtělo se nám přestat! Nikde nikdo, slunce pálilo, pravá romantika. Výhodou velikonočních plaveb je, že není ještě sezóna a moře máte jen pro sebe :). Můžete si v klidu lehnout na palubu, nechat se kolébat a přemýšlet o životě :). Na souši se o toulky jadranskou přírodou dělíte jen s místními milými lidmi.

Budete-li se dobře dívat, najdete i rarity, které byste u nás marně hledali – vyfotila jsem pro vás kaktusy velké jako dům nebo všudypřítomnou palmu:

Mým velkým koníčkem je zahradní architektura a různé využití rostlin, a tak vám přináším několik tipů, jak si svou plavbu můžete zpestřit i vy.
Středozemí je známé tím, že se v něm hojně vyskytují rozmarýna a tymián, dále určitě již máte ve svých úlovcích také bobkový list, který zde roste jako keř. Stačí vyrazit na výlet a vrátíte se s hrstí těchto bájených bylinek. Jejich vůně je skvělá. Využijte je například v kuchyni – rozmarýna je báječná s rybami, tymián přidávám do mletých mas, vývar bez bobkového listu je nemyslitelný. Také asi víte, že tymián se přidává i do sirupů proti kašli (kdybyste to s tím plachtěním přehnali 😉 ).

Pěstování tymiánu, mateřídoušky a rozmarýny vyžaduje slunné polohy. Jejich výhoda je, že je nemusíte téměř zalévat a stejně budete spokojeni. Vyzkoušeno! Rozmarýna vás navíc odmění svými krásnými modrými květy :).

Svěží vítr do plachet a spoustu zážitků se zajímavými rostlinami vám všem přeje

Jana Šorfová
www.zahradanatelo.cz

About the author: Seafreak Jan