Může být severský jachting osudový?

U většiny zábavných aktivit se uvádí, že můžou způsobit újmu na zdraví nebo i smrt. A je na tom kus pravdy, ale nepředbíhejme!
Připravte se na 5 bodů, které pro pro Vás mohou být osudové stejně tak, jako poznamenali nás.

Nultý bod na úvod.
Jakou lumpárnu jsme si to na sebe vymysleli tentokrát?
Když si koupíte loď, dostanete dřív nebo později chuť podívat se s ní víc do tepla/zimy, mít jí blíž k domovu, prozkoumat nová místa, atd, atd. My si loď nekoupili, protože rádi poznáváme nové typy a modely každý rok, tam kde se nám zrovna zamane.
Jeden z zákazníků německé loděnice Hanse se rozhodl nechat si svůj nový klenot převézt do staré dobré Anglie.
Jaké se naskýtají možnosti?
Podle toho jak jste se při koupi rozšoupli a kam se s lodí chystáte, máte na výběr následující varianty dopravy:
– Na vleku za autem
– Na vleku za kamionem
– Na nákladní lodi
A kdo by to byl řekl i po vodě na lodi samotné!
Tak zvednete telefon, zavoláte Honzovi a může se vyplout! 😉

Já se tentokrát s krásnou plachetnicí Hanse vypravil na štreku z německé Rujány, do anglického Solentu.
Zákazník si pak může vyplout s čerstvě „zajetou“ lodí, jen co dopije svůj čaj.
Riskuje tím ale, že nezažije..

1. Otvírák na srdce
Jak pozorně se díváš, tolik toho vidíš. Obdobné je to se srdcem. Otevři se lidem a oni se otevřou tobě. Ozkoušeno. Celosvětově.
My si otevřeli pivo a rozdali úsměvy loďařům běhajícím s nářadím kolem naší lodě, odplatou nám byla zbrusu nová a přitom i fungující loď (což často není pravidlem). A obecně, lidé na severu jsou sympaťáci a ikdyž toho třeba tolik nenamluví, žádnou legraci rozhodně nezkazí.

2. Test vlastních (přes) limitů
Pokud si stále myslíte, že jachting je spíš “flákačka” pro holywoodské hvězdy, tak jste dozajista nebyli na plavbě se SeaFreaks a dozajista, dozajista se SeaFreaks na severu.
Ač nás předpověd nabádala k přibalení plavek, županu a šampáňa, opak byl pravdou.
Ještě přidat sněžení a zažili jsme snad všechna roční období. Ohmatat dno svých sil se nám dařilo i kvůli plavbě na směny nonstop, jen s jednou rychlou zastávkou na dotankování nafty. Upluto 700 mil (cca 1300km) za sedm dní. Huh.
Myslíte si, že jste neporazitelní? Zjistěte pravdu na severu!

3. Čas být sám se sebou
Když se řekne sever, může to být leckde. Stejně tak to máme i sami v sobě. Někdo potřebuje patnáct minut denně, někdo “vypnout” na týden.
Naše trasa byla kombinace pestrého pobřeží Německa a Anglie a širého severního moře nad Holandskem.
Záruka toho, že se vám nebudou motat do cesty desítky ostrůvků jako třeba v Chorvatsku, nebude vás rozptylovat zmrzlina na každém rohu a tisíce turistů. A vy si můžete dlouhé hodiny třeba rozprávět sami se ssebou.

4. Plovoucí paneláky a farmy na vzduch
Hamburg, Brémy, Amsterdam, ale taky naše iphony, blištivé oblečky a balíčky z Aliexpressu vám na severu připraví impozantní výhledy na ty největší námořní lodě. A to, že výhled bude opravdu prvotřídní, vám zajistí “první řada” u kormidla plachetnice. Když budete mít chuť, můžete s tankerem z jížní ameriky prohodit pár vět o počasí přes vysílačku nebo (pokud máte “koule”), zkusit kdo komu má dávat na moři přednost. A když se vám bude večer zdát že se blížíte k nějake mořské diskotéce, bude to pravděpodobně “jen” pár desítek větrných elektráren (angl. Wind farm) blikajících hezky v pravidelném rytmu do ticha noci. Při troše štěstí jim budou sekundovat také ropné plošiny a majáky rozličných tvarů a barev.
Nebo si raději odšrtáváte top10 památky z turistických průvodců?

5. Prasátko Peppina a ti druzí
Můžete uklouznout před domem na ledu nebo umřít na vysoký krevní tlak. Stejně tak chodit od rána do noci do práce a probrat se až v důchodu. Nebo dělat báječné věci a žít věčně v příbězích která se budou dědit po generace. Mně osobně je sympatičtější život žít, ikdyž to občas trochu bolí. Třeba tím inspiruji někoho dalšího, nebo se jednou možná stanu hrdinou svých vnoučat a vyhoupnu se na žebříčku popularity nad kresleného “tatínka pašíka”.
Třeba, kdo ví..

Pro mě byla plavba na severu osudová. Šlo my v ní o život v pozitivním slova smyslu. Nyní zase o trochu víc žiju.
A těším se na nová dobrodružství ať už budou kdekoliv.

Jak jste na tom vy? Kde čerpáte životní energii a co vás vždy překvapí?

Napište mi na jan@seafreaks.cz, těším se na vás!

Váš kapitán Honza H.

About the author: Seafreak Jan