Jak ukradnout pirátům poklad a naučit loď skákat?

Bylo nebylo, začátkem dubna roku 2018 se sešla parta skvělých (tou dobou ještě) skoro suchozemců, aby zažili to co se jim v českých krajích nenaskytne. Nutno podotknout, že měli opravdu „koule“, protože většina z nich na lodi nikdy nebyla a ještě to ze 70% byly ženy. To jim ale rozhodně nebránilo dopřát si zážitek v podobě velikonoční plavby.

Každá plavba je tak trochu překvapení a to hlavně kvůli počasí. Zbytek se dá, pokud je dobrá posádka a kapitán vždy dohodnout a vyladit.
Část plavčíků vyrazila do Chorvatska luxusním jachtbusem. Využili tak šanci dát si vychlazené pivo a prohodit pár vřelých slov mezi ssebou i s kolegy námořníky mířícími za stejným cílem. Ráno nás přivítala s otevřenou náručí marina v Trogiru. Po zimě odpočatý personál nám předal naše lodě, my se zabydleli, vysvětlili si co jak funguje a mohli jsme vyrazit.

Co je dobré a co špatné počasí je otázkou názoru každého jachtaře. My jsme měli 3,5 dne před námi a k tomu plno sil a očekávání. Proto jsme vyrazili a utkali se s Neptunem. Foukalo svěžích 25 uzlů (cca 50km/h) a vrcholky vln se zlověstně pěnily.
Protože jsme měli na palubě dalšího zkušeného kapitána, rozhodli jsme se vytáhnout plachty a užít si trochu toho plachtění. Byli jsme široko daleko jediní, kdo vytáhl plachty, ale stálo to za to. 8 tun ocele a laminátu se dalo do pohybu a my si prořezávali cestu vlnami. Jedné účastnici se sice udělalo trochu špatně, ale po té co „nakrmila rybičky“ (obsahem svého žaludku), bylo zase vše v pořádku.
Napluli jsme ještě pěkných pár mil a bylo na čase rozhodnout co dál, večer se pomalu blížil.


Vybrali jsme malý přístav Rogač na ostrově Šolta.
Ikdyž neskrýval ideální krytí proti vlnám, stal se naším domovem po následující noc. Část posádky vyrazila na obhlídku pustého městečka. Měli jsme ho jen pro sebe a pro kolegy z dalších 2 lodí. Pustá zákoutí a výhledy z kopců byly úžasné.

Druhý den vítr ještě trochu zesílil. Naším cílem bylo doplout do Milny, což nebylo daleko, ale podmínky nebyli ideální. Během poledne se zdálo, že se situace lepší.
Vítr sice poklesl, ale vlny zůstaly. Naše 15 metrová loď na nich skákala jako „nadmutá koza“ a zalévali nás spršky, jak z vodotrysku velryby. Posádka se sice pevně držela, ale bylo jasné že cca hodinová plavba by nás dost vyčerpala. Nezbylo než znovu zakotvit a čekat.
V podvečer se nám přeplavba na ostrov Brač povedla. Odměnou nám byla procházka po Milně – vesnici idylicky vybudované v hlubokém zálivu. Marina postavená přímo naproti kostelu a historickému centru umocňovala objevitelskou atmosféru.

Dalším cílem bylo zmocnit se pirátského pokladu na ostrově Veli Drvenik. Své role se chopil teprve 6ti letý Mareček, kterému se podařilo jako prvnímu na hladině objevit lahev od rumu s půlkou mapy k pokladu.
Po krátkém hledání se mu a jeho druhům podařilo najít také druhý kus v rozvalinách staré lisovny na olivový olej. Mapa zavedla posádku až na kopec ke starému kostelu, kde jim byl odměnou skvělý výhled a zlato-čokoládový poklad.
Bylo velikonoční pondělí. Kapitáni si chystali pomlázky z olivovníku a palmového listu. Ani ženská část posádky nezahálela. Koleda byla nakonec bohatá a vajíčka vskutku unikátní.
Slunce tou dobou už dost připalovalo, proto došla řada na koupání. Ano velikonoce a koupání (kdo nevěří ať se podívá na video)! Už jen se rozmazlit dobrotama a šampaňským a zpět do Trogiru.

Užili jsme si drsný jachting, krásná místa na pevnině i sluníčko. Přitom nám k tomu stačilo jen 3,5 dne na moři.
Myslím, že jsme tím odstartovali pěknou tradici.

Držíme ti místo na palubě na letošní plavbě!

Nauč se plachtit, kormidluj loď ve vlnách, užij si první jarní paprsky, poznej skvělé lidi a Chorvatsko jak ho neznáš.
Čeká na nás Šibenik a přilehlé ostrovy, které budou v dubnu patřit jenom nám. 3,5 dne jachtingu, nula dní dovolené v práci. Hřích to nezažít!

Datum Počet dní Cena
19. – 21.4.2019
3,5 dne
od 5.500,-/os

   prozkoumat plavbu   

About the author: Seafreak Jan